Kompiuterių valymas nuo dulkių: ką reikia žinoti?

Kaistantis kompiuteris lyg tiksinti bomba. Daugelis rimtų gedimų gali būti susiję su kompiuterio perkaitinimu. Jei jūsų kompiuteris kaista arba dar blogiau, išsijunginėja – laikas imtis veiksmų!

Ar žinojote: kompiuterio valymas nuo dulkių turėtų būti atliekamas bent kartą metuose, o žaidimų kompiuteriams dar dažniau. Tai būtinas kompiuterio aptarnavimas kurio ne valia praleisti.

Turinys

Kada reikia valyti kompiuterio dulkes?

Jei jau esate čia, galime spėti, kad jūsų kompiuteris turi vieną iš galimų problemų. Atminkite – perkaitusių kompiuterių remontas yra ilgas ir brangus procesas. Jei vienas iš žemiau aprašytų simptomų atitinka – laikas valyti dulkes!

  • Perkaitimo simptomai: Jei jūsų kompiuteris pastoviai karštas, išsijunginėja arba veikia lėčiau nei įprasta, tai gali būti ženklas, kad aušinimo sistema užsikimšusi dulkėmis.

  • Garsesnis veikimas: Jei jūsų kompiuteris pradėjo dirbti garsiau, ypač veikiant reikalaujančioms programoms, tai taip pat gali rodyti, kad ventiliatoriai stengiasi atvėsinti perkaitintą sistemą.

  • Matomos dulkės: Jei atidarius kompiuterio korpusą matote daug dulkių, ypač ant aušintuvų, tai aiškus signalas, kad laikas imtis valymo.

Svarbiausios išvados:

Vis dar nesate tikri? Susisiekite su mumis ir mes padėsime jums išvalyti kompiuterio dulkes, pakeisti termo pastą ar sutaisyti rimtesnį gedimą!

Kas gali atsitikti nevalant dulkių?

Tai informacija galinti priversti rimčiau pažvelgti į situacijos rimtumą. Kompiuterio dulkių valymas – rimtas reikalas, neatliekant valymo galite stipriai pakenkti bet kokiam kompiuteriui. Visa to galima išvengti reguliariai atliekant profilaktinį kompiuterio valymą.

Sumažėjęs našumas: Dulkės gali sutrukdyti oro cirkuliacijai kompiuterio viduje, todėl procesorius, vaizdo plokštė ir kiti komponentai gali veikti lėčiau nei įprasta. Tai ypač pastebima žaidžiant žaidimus ar dirbant su grafikos redagavimo programomis.

Aušinimo sistemos gedimas: dulkės gali sugadinti kompiuterio aušintuvą (cooling fan), o ilgalaikis kaitimas gali pažeisti ir kompiuterio radiatorių (heat pipe). Tokiu atveju klastingas gedimas ne tik sunkiau aptinkamas, bet ir gali sukelti problemų ieškant naujos detalės.

Pagrindinės plokštės gedimai: tai baisiausia kas gali nutikti, perkaitę procesoriai ar vaizdo plokštės lustai – ypatingai brangūs komponentai. Dažnu atveju jų keitimas nėra įmanomas, todėl keičiama visa pagrindinė plokštė. Tai, kaip ir galvojate, yra ypatingai brangu.

Kiti susiję gedimai: Jei kompiuteris jau išsijunginėja, tai gali pakenkti kompiuterio kietajam diskui (HDD), taip pat gali pažeisti ir operacinės sistemos veiklą, ne retai po tokių išsijunginėjimų kompiuteris sklandžiai neužsikrauna.

Ar galima išvalyti kompiuterio dulkes savarankiškai?

Atsakyti vienareikšmiškai negalime, bet daugeliu atvejų tai nėra sudėtingas procesas. Svarbu gerai įsigilinti į procesą, neskubėti ir daryti viską kaip įmanoma kruopščiau. P.S. Šiuo klausimu gali padėti mūsų paruoštas gidas: 9 žingsniai kaip išvalyti kompiuterį pačiam.

Atsakykite į tolimesnius klausimus ir sužinosite ar jūs pasiruošęs savarankiškam darbiu:

Ar turite reikiamus įrankius? Suspausto oro balionėlis, minkštas šepetėlis, termopasta (pasirinktinai), švarus, sausas audinys.

Ar jūsų kompiuteris sudėtingai ardomas? Daugelis šiuolaikinių kompiuterių aušinimo sistemą slepia po apatiniu dangčiu. Jei jūsų kompiuteris būtent toks – sveikiname, jūs vienu žingsniu arčiau!

Ar turite patirties ardant elektronikos prietaisus? Labai praverstų bent minimalus supratimas apie elektronikos įrenginių sandarą, reiktų išmanyti tokius dalykus kaip kompiuterio baterijos atjungimas, termo pastos pakeitimas ir panašias sąvokas.

Specialistų pagalba jums pravers jei:

  • Jei jūsų kompiuteris yra sudėtingos konstrukcijos.

  • Jei neturite patirties ar įrankių.

  • Jei po valymo kompiuteris veikia ne taip, kaip anksčiau.

Kompiuterio dulkių valymo galerija:

Kaip atrodo kompiuterių valymas nuo dulkių meistro akimis:

Kaip atliekamas dulkių valymas taisykloje:

Nors daugelis vartotojų tiki, kad gali dulkių valymą atlikti tiesiog namuose, kartais geriau pasikliauti specialistais. Taisykloje dirbantys meistrai turi daugiau patirties, įrankių ir žinių, todėl gali užtikrinti efektyvesnę ir saugesnę paslaugą.

Ką specialistai daro kitaip:

  • Išsami diagnostika: Taisykloje kompiuteris yra išardomas ir apžiūrimas, jei yra paslėptų gedimų (kaip apliejimas) apie juos būsite informuoti.

  • Profesionalūs įrankiai: Naudojami specialūs įrankiai, kurie leidžia efektyviai pašalinti net ir sunkiai pasiekiamas dulkes.

  • Termo pastos keitimas: Beveik visais atvejais būna pakeičiama kompiuterio termo pasta.

  • Termo pagalvėlių keitimas: tai gumą primenanti medžiaga naudojama atvėsinti smulkius komponentus, reikalui esat taisykloje bus pakeičiamos ir termo pagalvės.

  • Valymo skysčiai: Kai kuriais atvejais gali būti naudojami specialūs valymo skysčiai (kontaktų valikliai ir pan.) jautriems elektronikos komponentams valyti.

  • Termovizoriaus naudojimas: naudojant termovizorių, gali būti nustatomi reti aušinimo sistemos gedimai.

  • Sutepimas: Aušintuvai gali būti pertepti specialiu tepalu, gerinant jų veikimo savybes.

  • Testavimas: Po valymo kompiuteris yra išbandomas, atliekami temperatūrų matavimo testai.

Kodėl verta rinktis profesionalų valymą:

  • Gilesnis valymas: Meistrai gali pasiekti vietas, kurių namų sąlygomis nepasieksite. Tam gali būti reikalingas tolimesnis kompiuterio ardymas.

  • Saugesnis valymas: Rizika pažeisti kompiuterio komponentus yra mažesnė. Visgi ilgametė patirtis nugali prieš pirmuosius kartus.

  • Ilgaamžiškumas: Tinkamai išvalytas kompiuteris (su termo pastos keitimu, aušintuvų sutepimo ir t.t.) tarnaus ilgiau ir patikimiau.

 

J. Tumo-Vaižganto g. 54-4, Plungė, LT-90160
Darbo valandos: I-V 9:00 – 18:00

Kaip dažnai reiktų valyti kompiuterį nuo dulkių?

IT Bendruomenė sutaria, kad optimalus valymo dažnis priklauso nuo kelių veiksnių:

  • Aplinkos sąlygos: Jei kompiuteris stovi dulkėtoje aplinkoje jį reikės valyti dažniau.

  • Kompiuterio konstrukcija: Kompiuteriai su atviresne konstrukcija greičiau renka dulkes. Tai ypač būdinga žaidimų kompiuteriams.

  • Naudojimo intensyvumas: Kuo dažniau naudojate kompiuterį, tuo greičiau jame kaupsis dulkės.

Vidutiniškai rekomenduojama kompiuterį valyti:

  • Įprastomis sąlygomis: Kartą per metus.

  • Dulkėtoje aplinkoje: Kas 6-12 mėnesių.

  • Jei kompiuteris pradeda kaisti, lėtėti arba triukšmingai veikti: Nedelsiant.

Dulkių valymo intervalas pagal kompiuterio tipą:

  • Namų ir biuro nešiojami kompiuteriai – kartą per metus.

  • Stacionarūs darbo kompiuteriai (įskaitant AIO ir SFF) – kartą per metus.

  • Nešiojami žaidimų kompiuteriai – kas 6-8 mėnesiuis.

  • Stacionarūs žaidimų kompiuteriai – kas 6-12 mėn.

 

Iš anksto rezervavus laiką kompiuterio dulkių valymas atliekamas per vieną darbo dieną! Kam laukti eilėje jei gali būti pirmas?

Dažniausiai užduodami klausimai:

Ar visada reikia keisti termopastą?

Atsižvelkite į kompiuterio amžių, naujiems kompiuteriams termo pastos keisti nereikia 1-2 metus. Pirmasis keitimas dažniausiai atliekamas pasibaigus garantiniam laikotarpiui. Senesniems nei dvejų metų kompiuteriams termo pastą rekomenduojame keisti kiekvieną kart valant dulkes.

Tai susiję su aušinimo sistemos konstrukcija, žaidimų kompiuteriuose naudojami didesnio efektyvumo aušintuvai kurių sparnuotės dizainas natūraliai pritraukia daugiau dulkių. Prie to prisideda ir didesnės aušinimo angos. Pagal dažnumą šią paslaugą nukonkuruoja tik kompiuterio instaliavimas.

Kiek šis procesas atims jūsų laiko pasakyti negalime, bet jei kompiuterį atnešite į mūsų taisyklą ryte, paslaugą atliksime tą pačią dieną. Jei popiet – kompiuterį atiduosime kitos dienos pradžioje.

Dažnu atveju stacionarų kompiuterį išvalyti yra paprasčiau ir greičiau. Prie to prisideda korpuso dydis, kai prieiti prie vidinių komponentų yra daug paprasčiau.

Aušinimo padas – tai įrenginys aušinantis kompiuterį iš apačios, ar naudojant jį kompiuteryje bus mažiau dulkių? Taip, atliktuose tyrimuose nurodoma, kad aušinimo padas gali sumažinti dulkių kiekį kompiuterio viduje, tačiau to nepakas visiškam paslaugos atsisakymui. Kompiuterio valymas nuo dulkių vis vien turi būti atliekamas reguliariai.